O nás Služby Cenová ponuka Financovanie Referencie Prečo si vybrať nás Osadenie domu na pozemok FAQ Blog Kontakt
Mail icon Telephone icon

Rodinné domy

Filtrovať

Filtrovať projekty

Filtrovať projekty
Konštrukcia
Typ domu
Strecha
Metráž
Izby
Garáž
Podlažnosť
Potrebujete odbornú konzultáciu? Radi Vám pomôžeme.

Články

Zobraziť všetky články

Dotácie na obnoviteľné zdroje energie

Získajte dotácie v rámci projektu Zelená domácnostiam

Dotácie môžu byť poskytnuté na zariadenia na výrobu tepla: na slnečné kolektory, tepelné čerpadlá a kotle na biomasu a na výrobu elektriny: na fotovoltické panely. Nedá sa však vybrať a nainštalovať hocijaké zariadenie. Poukážka je vystavená na konkrétny model, ktorý musí byť uvedený v takzvanom zozname oprávnených zariadení, ktorý nájdete na stránke zelenadomacnostiam.sk. Tento zoznam obsahuje pri každom zariadení výrobný typ, výrobcu, výkon a ďalšie špecifikácie a je priebežne dopĺňaný novými zariadeniami. Keby ste si dali nainštalovať iné zariadenie ako je uvedené na poukážke, poukážku vám nepreplatia. Ak si medzitým rozmyslíte výber zariadenia a chceli by ste si dať nainštalovať iný typ, treba si požiadať o novú poukážku. Tiež ak si necháte nainštalovať viac zariadení ako je uvedených v poukážke, napríklad viac fotovoltických alebo solárnych panelov, výška pôvodnej poukážky nebude dodatočne prehodnocovaná aj keď ide o identické výrobky. Poukážku nepreplácajú ani spätne, teda ak ste dali zariadenie namontovať skôr ako vám vydali poukážku.

Poukážka sa uplatňuje u oprávneného zhotoviteľa, domácnosť s ním podpisuje zmluvu o inštalácií zariadenia a to najneskôr do 30 dní od dátumu vydania poukážky, ktorý nájdete na poukážke. Teda máte 30 dní na výber zhotoviteľa, ktorý vám zariadenie musí dodať a následne namontovať. Zariadenie nemôžete kúpiť hocikde, len u zhotoviteľa, s ktorým ste podpísali zmluvu. Zoznam oprávnených zhotoviteľov projektu Zelená domácnostiam je tiež uvedený na stránke zelenadomacnostiam.sk a je priebežne dopĺňaný. Spýtajte i to, či má zhotoviteľ v čase platnosti poukazu vôbec kapacity na nainštalovanie zariadenia.

zelena domacnostiam

Aj pre novostavby

Podpora sa dá žiadať aj vtedy, ak ešte nemáte dostavaný rodinný dom. Treba však preukázať stavebné povolenie a list vlastníctva, v ktorom je rodinný dom zapísaný ako rozostavaná stavba. Tiež pri novostavbe ak by ste chceli využiť dotáciu na kotol na biomasu, v projektovej dokumentácii, ktorá sa predkladala na stavebné povolenie musel byť pôvodne navrhnutý kotol na fosílne palivo. Treba si dávať pozor, že v prípade bezpodielového spoluvlastníctva manželov o poukážku sa musia uchádzať obidvaja spoločne. Rodinný dom nesmie byť vo vlastníctve ani spoluvlastníctve právnickej osoby a ani byť prenajatý.

Aká je výška dotácie?

Maximálna finančná podpora je do výšky 50 % oprávnených výdavkov, je vypočítaná z inštalovaného výkonu zariadenia a sadzby určenej pre konkrétny druh zariadenia. Podpora pre slnečné kolektory je 500 eur/kW, maximálne 1 750 eur, pre tepelné čerpadlá 370 eur/kW, maximálne 3 700 eur, pre kotle na biomasu 100 eur/kW, maximálne 1 500 eur, pre fotovoltické panely 1 200 eur a 900 eur/kW, maximálne 2 550 eur a bonus za akumuláciu elektriny 180 eur/kWh najviac však 5 kWh na inštaláciu.

Kedy sa dá požiadať o podporu?

Domácnosti, ktoré nestihli prvé a druhé kolo projektu Zelenej domácnostiam, môžu sa zapojiť do ďalšieho kola. O nové poukážky budú môcť požiadať iba domácnosti z mimobratislavských krajov. Platnosť poukážok v porovnaní s predchádzajúcimi kolami sa skráti na tri mesiace. V prvom kole to bolo šesť mesiacov, v druhom štyri mesiace. Rozdiel bude i v tom, že tretie kolo bude rozdelené podľa regiónov. Žiadosti o vydanie poukážky sa prijímajú cez stránku zelenadomacnostiam.sk, následne Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) pošle žiadateľom zmluvu o poskytnutí príspevku. Na národný projekt Zelená domácnostiam je vyčlenených 45 miliónov eur, ktorú je možné poskytovať do 31.12.2018.

Zvažujete aké zariadenie je pre vás vhodné?

Využite bezplatné energetické poradenstvo prostredníctvom troch poradenských centier SIEA, kam môžete adresovať svoje otázky aj telefonicky či prostredníctvom e-mailu. Viac informácií nájdete na stránkach www.siea.sk/bezplatne-poradenstvo a zelenadomacnostiam.sk/sk/

Naspäť