Naša stránka používa cookies. Sú potrebné, aby správne fungovala, dobre sa ovládala a zobrazovali sa Vám najmä ponuky, ktoré Vás môžu zaujímať. Súhlasíte s nimi?

Viac info
O nás Služby Stavba domu Cenová ponuka Financovanie Referencie Prečo si vybrať nás Osadenie domu na pozemok FAQ Blog Kontakt
Mail icon Telephone icon

Rodinné domy

Filtrovať

Filtrovať projekty

Filtrovať projekty
Konštrukcia
Typ domu
Strecha
Metráž
Izby
Garáž
Podlažnosť
Potrebujete odbornú konzultáciu? Radi Vám pomôžeme.

Články

Plocha Vs Sikma - Plochá alebo šikmá strecha
Plochá alebo šikmá strecha

Plochá strecha vs. šikmá strecha - Výber dôkladne zvážte, lebo tvar strechy má rozhodujúci vplyv na celkový vzhľad rodinného domu. Predtým ale ako sa rozhodnete pre určitý tvar strechy pri projekte rodinného domu, navštívte mestský či obecný úrad a spýtajte sa na regulatívy platné v oblasti, kde plánujete stavať, teda či je povolená plochá alebo šikmá strecha. Nie všade sa dá vybaviť výnimka, ak aj áno, môže to trvať dlhšie, kým to schvália.

Prečítať článok
Brick Wall Innovative Brick Inside - Murovaný vs montovaný rodinný dom
Murovaný vs montovaný rodinný dom

Plánujete stavať a vyberáte si akým spôsobom realizovať hrubú stavbu moderného rodinného domu alebo bungalovu? V tomto článku Vám poradíme, ako na výber vhodných materiálov a ako najjednoduchšie získať nízkoenergetický dom.

Prečítať článok
Rekuperacia 1038X576 - Rekuperácia-vetranie rodinného domu bez tepelných strát
Rekuperácia-vetranie rodinného domu bez tepelných strát

Ultranízkoenergetická stavba rodinného domu v energetickej triede A1, ktorú vyžaduje platná norma, sa nezaobíde bez rekuperačnej jednotky, teda vetracieho zariadenia so spätným získavaním tepla.

Prečítať článok
Zobraziť všetky články

Murovaný vs. montovaný rodinný dom

Murovaný vs. montovaný rodinný dom - ako na výber vhodného materiálu

Niekedy dilemu či postaviť murovaný alebo montovaný rodinný dom, limituje už veľkosť kúpeného pozemku. V prípade montovaného z modulov alebo z veľkorozmerných panelov totiž potrebujete priestor pre žeriav, bez čoho sa nezaobídete pri osádzaní jednotlivých prvkov. Komplikovaná môže byť aj ich samotná doprava na pozemok. Počítajte aj s tým, že pri svahovitom teréne môžete stavať z montovaných panelov len nad úrovňou terénu. Nie sú vhodné ani do oblastí s hrozbou záplav. Legislatíva zas obmedzuje výšku drevostavby, sú povolené len dve nadzemné podlažia, teda prízemie a prvé poschodie. Steny montovaného rodinného domu sú však tenšie, a tak získate o čosi väčšiu úžitkovú plochu. Odpadne aj drážkovanie inštalácií priamo na stavbe. Nevýhoda montovanej steny je ale, že nie je jedno, kam zavesíte ťažšie predmety. Dokonca ani vŕtať diery pre obrazy nemôžete hocikde. Nedopatrením môžete porušiť i nosnú konštrukciu. Pri murovanej stene rodinného domu takéto obmedzenia nemáte.

murovanie obvodových stien rodinného domu

Mínusom montovanej stavby je nižšia akumulačná schopnosť, teda schopnosť udržať teplo. Naopak, murovaná dokáže dobre akumulovať: v zime veľmi dobre drží teplo v interiéri, dom nevychladne tak rýchlo. V lete sa zas neprehreje tak ľahko. Účinne bráni náhlym teplotným výkyvom, teda v interiéri nebude tak kolísať teplota. Avšak vykúriť murovanú stavbu trvá dlhšie, zohľadňuje sa to ale pri výbere spôsobu vykurovania. Murovaná stena z keramickej tehly vám zaručí aj príjemnú klímu v dome: má dobré difúzne parametre. Vďaka tomu dobre reguluje vlhkosť vzduchu, preto znižuje aj možnosť tvorby plesní. Murovaná stena lepšie chráni pred hlukom ako montovaná. Vyznačuje sa aj vyššou pevnosťou, dlhšou životnosťou, vyššou mierou požiarnej odolnosti a odolnosti voči hnilobe, plesniam, škodcom a chemickým látkam. Nepodlieha ani tvarovým zmenám v dôsledku zmien teplôt a vlhkosti vzduchu.

Energetický štandard A

Mýtom je i to, že na stavbu rodinného domu na kľúč s energetickým štandardom A je vhodnejšia montovaná konštrukcia. Dokonca aj bungalov v energeticky pasívnom štandarde sa dá bez problémov postaviť murovaný, či už z keramickej tehly, pórobetónových a vápenno-pieskových tvárnic. Samozrejmosťou je však zateplenie.

Najmodernejšie keramické tehly s integrovanou tepelnou izoláciou v dutinách však vyhovujú aj pre energetický štandard A ako jednovrstvová stena bez dodatočného zateplenia. Vyžaduje si to však dokonalé dodržanie technologickej disciplíny pri murovaní, aby nevznikli tepelné mosty pri chybných detailoch.

Rýchly čas výstavby

Prednosťou montovaného rodinného domu je rýchlosť realizácie. Ale aj murovať z keramických tehál sa dá za kratší čas, porovnateľný s realizáciou montovaného domu. Jeden z najväčších výrobcov tehál uvádza čas realizácie hrubej stavby domu pozostávajúceho z prízemia a obytného podkrovia 5 dní. Treba však namiesto tradičného murovania uprednostniť spájanie tehál tenkou vrstvou lepiacej malty alebo penou. Treba však zakúpiť tehly s nabrúsenými ložnými plochami. Počítajte s tým, že sú mierne drahšie ako klasické, lepiaca malta alebo pena býva však v cene. Murovanie na tenkú ložnú škáru s lepiacou maltou alebo penou má aj ďalšiu výhodu okrem rýchleho stavania: stena bude mať lepšie tepelno-izolačné vlastnosti. Eliminujú sa totiž tepelné mosty vytvorené tradičnými hrubými škárami. Takmer sa vylúči aj stavebná vlhkosť muriva. Pri použití peny sa dá murovať aj za mínusových teplôt. Skúšky však preukázali, že lepšie tepelno-izolačné vlastnosti a vyššiu pevnosť bude mať murivo, ak sa použije celoplošná lepiaca malta, ktorá sa ale môže nanášať len pri plusových teplotách.

Pri montovaných domoch vás nebude limitovať počasie, môžu sa stavať počas celého roka. Nie je však dobrým nápadom realizovať ani takúto stavbu počas dažďa či snehu, konštrukciu totiž môže poškodiť vlhkosť, ak sa dostane do vnútra.

Naspäť