Naša stránka používa cookies. Sú potrebné, aby správne fungovala, dobre sa ovládala a zobrazovali sa Vám najmä ponuky, ktoré Vás môžu zaujímať. Súhlasíte s nimi?

Viac info
O nás Služby Stavba domu Cenová ponuka Financovanie Referencie Prečo si vybrať nás Osadenie domu na pozemok FAQ Blog Kontakt
Mail icon Telephone icon

Rodinné domy

Filtrovať

Filtrovať projekty

Filtrovať projekty
Konštrukcia
Typ domu
Strecha
Metráž
Izby
Garáž
Podlažnosť
Potrebujete odbornú konzultáciu? Radi Vám pomôžeme.

Články

Plocha Vs Sikma - Plochá alebo šikmá strecha
Plochá alebo šikmá strecha

Plochá strecha vs. šikmá strecha - Výber dôkladne zvážte, lebo tvar strechy má rozhodujúci vplyv na celkový vzhľad rodinného domu. Predtým ale ako sa rozhodnete pre určitý tvar strechy pri projekte rodinného domu, navštívte mestský či obecný úrad a spýtajte sa na regulatívy platné v oblasti, kde plánujete stavať, teda či je povolená plochá alebo šikmá strecha. Nie všade sa dá vybaviť výnimka, ak aj áno, môže to trvať dlhšie, kým to schvália.

Prečítať článok
Brick Wall Innovative Brick Inside - Murovaný vs montovaný rodinný dom
Murovaný vs montovaný rodinný dom

Plánujete stavať a vyberáte si akým spôsobom realizovať hrubú stavbu moderného rodinného domu alebo bungalovu? V tomto článku Vám poradíme, ako na výber vhodných materiálov a ako najjednoduchšie získať nízkoenergetický dom.

Prečítať článok
Rekuperacia 1038X576 - Rekuperácia-vetranie rodinného domu bez tepelných strát
Rekuperácia-vetranie rodinného domu bez tepelných strát

Ultranízkoenergetická stavba rodinného domu v energetickej triede A1, ktorú vyžaduje platná norma, sa nezaobíde bez rekuperačnej jednotky, teda vetracieho zariadenia so spätným získavaním tepla.

Prečítať článok
Zobraziť všetky články

Rekuperácia-vetranie rodinného domu bez tepelných strát

Prečo je potrebná rekuperácia?

Ultranízkoenergetická stavba rodinného domu v energetickej triede A1, ktorú vyžaduje platná norma, sa nezaobíde bez rekuperačnej jednotky, teda vetracieho zariadenia so spätným získavaním tepla. Vo vykurovacej sezóne totiž, aby neunikalo zbytočne teplo z domu von, by ste mali nechať okná zavreté. Rekuperácia zabezpečený neustály prívod čerstvého vzduchu do interiéru, pričom sa v miestnosti neochladí, ale zostáva stále rovnaká teplota vzduchu. V lete to platí naopak, miestnosť sa neprehreje. Výhoda je i to, že pri tomto spôsobe vetrania nepociťujete ani prievan. V rodinnom dome budete mať i tichšie, lebo cez zavreté okná dovnútra nepreniká ani hluk z ulice. Ani samotné jednotky nebývajú hlučné, lebo sa vybavujú tlmičmi.

Rekuperačná jednotka

Zaistí dokonale čistý vzduch v dome

Vetracie zariadenie so spätným získavaním tepla sa dokáže zbaviť nielen opotrebovaného vzduchu ale zároveň odvedie aj škodliviny zo vzduchu vrátane tabakového dymu. Taktiež neprepúšťa dnu z ulice prach, peľ či hmyz, čo ocenia najmä alergici. Za čistotu vzduchu sú totiž zodpovedné filtre, ktoré však treba v určitých intervaloch čistiť a vymieňať. Vetracie zariadenie zabezpečuje aj odvod prebytočnej vlhkosti, ktorá je jednou z príčin tvorby plesní. Vlhkosť vzniká našou každodennou činnosťou: dýchaním, varením, kúpaním či pestovaním izbových kvetov. S riadeným vetraním v zimnom období by vás nemal obťažovať ani príliš suchý vzduch, avšak existujú špeciálne výmenníky, ktoré umožňujú aj prenos vlhkosti.

Stav kvality vzduchu môže byť regulovaný senzormi vlhkosti a koncentrácie CO2.

Ako funguje rekuperácia?

Vetracia jednotka so spätným získavaním tepla pracuje tak, že opotrebovaný vzduch odovzdáva privádzanému čerstvému vzduchu teplo vo výmenníku, pričom nedochádza k ich pomiešaniu v priestoroch rodinného domu. Cez vyústenia sa čerstvý vzduch privádza do obývačky, detských izieb, spálne či pracovne, opotrebovaný sa odvádza z kuchyne, hygienických miestností či špajze, teda kade sa predpokladá najväčšie znehodnotenie vzduchu. Prívod aj odvod vzduchu zaisťujú ventilátory v rekuperačnej jednotke. Vonkajší vzduch sa k rekuperačnej jednotke dostane buď priamo alebo cez zemný výmenník, ktorý v lete slúži aj k ochladzovaniu vzduchu.

Rozvody rekuperácie v rodinnom dome

V prevádzke non-stop

Vetracie zariadenie so spätným získavaním tepla funguje nepretržite, aj vtedy, ak nie ste doma. Intenzita vetrania sa dá nastaviť. Samozrejme, jednotka sa v prípade potreby dá i vypnúť. Nie je však nutné tak spraviť ani vtedy, ak sa rozhodnete súčasne vetrať „tradične“ oknami. Elektrická spotreba rekuperačnej jednotky je minimálna, spolu s údržbou prevádzka tohto systému by nemala prevyšovať 100 Eur ročne, avšak usporíte na nákladoch na vykurovanie až 50 %. V prípade novostavieb je lepšie pred lokálnymi rekuperačnými jednotkami, ktoré by sa inštalovali do každej miestnosti zvlášť, uprednostniť centrálnu jednotku, ktorú s jednotlivými miestnosťami spájajú rozvody. Investičné náklady pre rodinný dom s úžitkovou plochou 150 m2 sa pohybujú na úrovni 3 000 až 5 000 Eur. Vyberajte rekuperačné jednotky s účinnosťou nad 90%. Vykurovanie ultranízkoenergetického domu len za pomoci vetracieho zariadenia so spätným získavaním tepla nie je možné.

Ak do rodinného domu s vetracím zariadením so spätným získavaním tepla plánujete aj kozub, mal by mať oddelený prívod vonkajšieho vzduchu potrebný na horenie, ktoré môže byť riešené komínom alebo osobitným potrubím s klapkou. Na vetrací systém by sa nemal napojiť ani odsávač pár v kuchyni.

Na našej stránke pri každom dome si môžete prezrieť možné úspory aj ceny vypočítané na všetky katalógové rodinné domy pomocou energetického kalkulátora.

Naspäť